در اين قسمت امکانات برنامه و چگونگي استفاده از بخشهاي مختلف نرم افزار "ارتباط شيعي" به تفصيل توضيح داده مي شود.

دریافت نرم افزار

نحوه گفتگو

تالار ها

امکانات جانبی

سوالهای متداول

دریافت نرم افزار

1-ابتدا نرم افزار را از بخش دريافت نرم افزار، دانلود نماييد. پس از دانلود آيکن مقابل را مشاهده مي کنيد. eShiaDownload.gif

2-بر روي فايل دريافت شده كليك كنيد تا باز شود. پس از آن شاخه اي به نام eShia مشاهده مي شود. eShiaFolder.gif

3- در داخل شاخه بر روي فايل اجرايي eShia.exe کليک كنيد تا برنامه اجراء شود. eShiaexe.gif

4- بر روي اتصال به سرور کليد کنيد.


ConnrctToServer.gif

5- از منوي باز شونده، "دفاتر به صورت مشترک" يا "کارشناسان علوم اسلامي" یا "مدرسه فقاهت" را انتخاب کنيد و کد کاربري يا کلمه عبور را وارد کنيد.

بخش "دفاتر به صورت مشترک" امکان پرسش و پاسخ زنده از نمايندگان دفاتر مراجع عظام را براي سوالات شرعي مطابق فتواي مرجع انتخاب شده فراهم مي کند.

در بخش "کارشناسان علوم اسلامي" اساتيد و کارشناسان، پاسخگويي به سوالهاي اعتقادي و شبهات ديني را انجام مي دهند و همچنين مي توانيد براي مشاوره در زمينه مشکلات ديني، اخلاقي، اجتماعي با رويکرد پاسخگويي از منظر دين، سوالهاي خود را از کارشناسان بپرسيد.

با رفتن به "مدرسه فقاهت" می توانید در دروس آیات عظام که در مسجد اعظم برگزار می شود، به صورت زنده شرکت کنید و صدای استاد را بشنوید و تصویر ایشان را ببینید و اشکالات را نیز مطرح کنید.


SelecteShiaSmall.gif

نحوه گفتگو

پس از اتصال، اسامي دفاتر مراجع عظام را مشاهده مي کنيد که با کليک بر روي نام هر دفتر نام اساتيدي مشاهده مي شود که مطابق فتواي مرجع انتخاب شده به سوالهاي شرعي کاربران پاسخ مي دهد.

توجه:اگر در هنگام ورود به برنامه ، مدرسه فقاهت را انتخاب کرده باشید تصویر مقابل نمایش داده می شود.

با مدرسه فقاهت می توانید در درس هایی که در مسجد اعظم برگزار می شود به صورت زنده شرکت کنید.


Main-with-tree.gif

اگر استاد بر روي خط باشد آيکن به رنگ سبز خواهد بود و گرنه به رنگ خاکستري نمايش داده مي شود

توجه : اگر در هنگام ورود به برنامه کارشناسان علوم اسلامي را انتخاب کنيد، ليست اساتيد و کارشناساني را مشاهده مي کنيد که پاسخگويي به سوالهاي اعتقادي و شبهات ديني را انجام مي دهند و همچنين مي توانيد براي مشاوره در زمينه مشکلات ديني، اخلاقي، اجتماعي، با رويکرد پاسخگويي از منظر دين، سوالهاي خود را از کارشناسان بپرسيد.


Main-FeqahatSchool.gif

با کليک بر روي نام هر کاربر پنجره مقابل ظاهر مي شود

با نوشتن عبارت و کليک بر روي دکمه ارسال (يا زدن کليد Enter) پيغام شما براي کاربر ارسال مي شود

ارسال پيغام Offline: اگر استاد بر روي خط نباشد مي توانيد پيغام Offline بگزاريد که استاد بعد از بر روي خط آمدن، آن را مشاهده مي کند.

توجه : اگر با کدهاي کاربري عمومي وارد مي شويد و براي استاد پيغام آفلاين مي گزاريد پست الکترونيکي خود را نيز بنويسيد تا استاد بتواند با شما تماس برقرار کند


Dialog.gif

Fa.gif فارسي نويسي (مستقل از نوع ويندوز) : اين برنامه در هر ويندوزي (از ويندوز 98 به بعد) فارسي تايپ مي کند و نياز به نصب برنامه فارسي ساز ندارد و براي تغيير زبان مي توانيد کليدهاي Alt به همراهShift را فشار دهيد تا بتوانيد انگليسي تايپ کنيد.

En.gif نوشتن انگليسي : با کليک بر روي آيکن انگليسي مي توانيد هم انگليسي تايپ کنيد و هم فارسي. اما در صورتي که ويندوزطرفين با هم سازگار نباشند يا تنظيمات لازم انجام نشده باشد، ممکن است طرف مقابل عبارت را ناخوانا ببيند.

Changecolor.gif تغيير رنگ : اگر روي آيکن انگليسي کليک کرده باشيد مي توانيد رنگ عبارتها را تغيير دهيد. توجه داشته باشيد که تغيير رنگ در قسمت "فارسي نويسي مستقل از نوع ويندوز" فعال نيست.

sentese.gif کلمات آماده : کلمات آماده براي سرعت تايپ و سهولت کاربران آماده شده که با کليک بر روي آنها در محل تايپ اضافه مي شوند.

saveMessages.gif ضبط پيغامها : براي دخيره کردن مکالمات متني مي توانيد بر روي "ضبط پيغامها" کليک کنيد و نام فايلي را که مي خواهيد بر روي آن ذخيره کنيد مشخص کنيد. تبادلات متني در شاخه Saved messages ذخيره مي شود.براي مشاهده متنهاي بر روي منوي "پيام" کليک کنيد و قسمت "پيغامهاي ذخيره شده" را انتخاب کنيد و فايل مورد نظر را باز کنيد.

ActiveVoice.gif فعال سازي صدا : در گفتگوي دو نفره براي فعال کردن صدا بر روي آيکن "فعال کردن صدا" کليک کنيد. در اين هنگام پيغامي براي کاربر مورد نظر ارسال مي شود و اگر طرف مقابل بپذيرد، مي توانيد صحبت کنيد.

saveVoice.gif ضبط صدا : با کليک بر روي ضبط صدا، تبادلات گفتاري ذخيره مي شود. اگر در گفتگوي دو نفره بر روي ضبط صدا کليک کنيد صدا شما با کاربر مورد نظر ذخيره مي شود و اگر در تالار بر روي "ضبط صدا" کليک کنيد صحبتهاي کاربران حاضر در تالار ذخيره مي شود. براي شنيدن صداي ذخيره شده از منوي "صدا" قسمت "پخش صدا" را انتخاب کنيد و فايل مورد نظر، که در شاخه Saved sounds قرار دارد را انتخاب کنيد و آن را بشنويد. توضيحات بيشتر در قسمت "امکانات جانبي" آورده شده است.

handsFree.gif صحبت پيوسته : با کليک بر روي صحبت پيوسته، ديگر نياز نيست که در هنگام صحبت کردن، بر روي کليد صحبت با ماوس نگه داريد. براي آنکه صدا انتقال پيدا نکند تيک "صحبت پيوسته" را برداريد.

webcam.gif فعال کردن وب کم : در گفتگوي دونفره فعال سازي وب کم حذف شده است و فقط در تالار گفتگو در صورتي که استاد اجازه دهد کاربران مي توانند وب کم را به اشتراک بگزارند.


تالار ها

با ورود به تالارهاي گفتگو کاربران مي توانند به بحث عمومي با استاد بپردازند.

فعال سازي صدا: اگر استاد در تالار حضور داشته باشد صداي کاربران قطع مي شود و در صورتي که استاد اجازه دهد، کاربران مي توانند در بحث شرکت کنند.

فعال سازي وب کم: وب کم با دو شرط به اشتراک گذاشته مي شود. اول آنکه استاد در تالار حضور داشته باشد و دوم آنکه استاد به کاربران اجازه دهد که وب کم را به اشتراک بگزارند.

ساير امکانات : ساير امکانات تالار مانند ضبط پيغامها، ضبط صدا، صحبت پيوسته، کلمات آماده و .. در بخش "نحوه گفتگوي" توضيح داده شده است.

 Chatroom.gif

امکانات جانبی

براي تست ميکروفن ازمنوي "صدا" قسمت "آزمايش صدا" را انتخاب کنيد و مطابق دستوراتي که در آن مشاهده مي کنيد ميکروفن و بلندگو را تست کنيد.

توجه :از آنجايي که تعدادي از اساتيد به صورت گفتاري پاسخ مي دهند لذا داشتن بلندگو يا هدست براي کاربران ضروري است و در صورتي که ميکروفن داشته باشيد، پرسش و پاسخ راحتتر انجام می‌شود.

 microphone-test.gif

کاربران مي توانند پرسش و پاسخهاي ذخيره شده را از اين طريق مجددا گوش کنند.براي شنيدن صداهاي ذخيره شده طبق مراحل زير عمل کنيد:

1- ابتدا فايل ذخيره شده را باز کنيد

2- با کليک بر روي کليد "پخش صدا"، فايل ذخيره شده را مي شنويد.

 player.gif

سوالهای متداول

سوال : من از طريق پراکسي به اينترنت وصل مي شوم و برنامه پيغام خطا مي دهد. چکار بايد بکنم؟

پاسخ : شبكه هاي مبتني بر پراكسي مانع از اتصال اين برنامه مي شوند لذا در مراكزي كه از پراكسي استفاده مي كنند ممكن است نتوانيد از اين برنامه استفاده كنيد.


سوال : آيا اساتيد به صورت گفتاري نيز پاسخ مي دهند؟

پاسخ : بله . براي ارتباط گفتاري با اساتيد، ميكروفن و بلندگو لازم است.


سوال : براي چک کردن بلند گو ميکروفن در برنامه راهي پيش بيني شده است؟

پاسخ : براي چك كردن بلندگو و ميكروفن از منوي "صدا" ، قسمت "آزمايش صدا" را انتخاب كنيد و طبق مراحل آن پيش رويد.


سوال : آيا براي استفاده از اين برنامه هزينه اي بايد پرداخت کنيم؟

پاسخ : استفاده از اين نرم افزار رايگان است.


 

BaharSound

www.baharsound.ir, www.wikifeqh.ir, lib.eshia.ir

logo